
SJEĆANJE NA 2014. GODINU: DA SE NE ZABORAVI I DA SE NIKADA NE PONOVI!
Prije 12 godina, 14. maja 2014. godine, na teritoriji Grada Bijeljina proglašeno je vanredno stanje zbog poplava, a u pripravnost su stavljeni Civilna zaštita, Teritorijalna vatrogasna jedinica, Služba hitne pomoći i svi drugi nadležni organi i ustanove.

O proglašenju vanredne situacije na terotiriji Republike Srpske, odluku je donijela i Vlada Republike Srpske, a prije te odluke, u 14 opština na teritoriji Republike Srpske već je bilo na snazi vanredno stanje. U katastrofalnim poplavama iz 2014. godine u Semberiji je neposredno bilo ugroženo između 35.000 i 40.000 stanovnika, evakuisano je oko 10.000 ljudi, a oko 1.500 ljudi je prošlo kroz prihvatne centre.

Pod vodom je bilo 30 semberskih naselja, a prvi put, nakon stogodišnjih poplava iz 1896. godine, bio je poplavljen i grad. Oko 30. 000 hektara obradivog zemljišta, takođe je bilo pod vodom, a uginuo je veliki broj domaćih životinja.
Poplave iz 2014. godine, ostaju upamćene kao period u kom su brojni građani napuštali svoje domove i smještaj pronalaziti kod rodbine, prijatelja i td. Trebalo je oko mjesec dana, da se Drina i Sava povuku u svoja korita, a sa vodenom stihijom, borba se vodila na nasipima na Savi i kanalu Dašnica.

Bili su to dramatični i teški dani, ne samo za Semberiju, već i za Republiku Srpsku, a pomoć u odbrani stigla je iz okolnih mjesta, ali iz evropskih zemalja.

Brojni Semberci se nisu uspjeli oporaviti ni od poplava tokom 2010. godine, a za 2014. godinu, mnogi kažu, ,,da se više nikom i nikad ne ponovi”.

Semberija info / O. Stjepanović

O proglašenju vanredne situacije na terotiriji Republike Srpske, odluku je donijela i Vlada Republike Srpske, a prije te odluke, u 14 opština na teritoriji Republike Srpske već je bilo na snazi vanredno stanje. U katastrofalnim poplavama iz 2014. godine u Semberiji je neposredno bilo ugroženo između 35.000 i 40.000 stanovnika, evakuisano je oko 10.000 ljudi, a oko 1.500 ljudi je prošlo kroz prihvatne centre.

Pod vodom je bilo 30 semberskih naselja, a prvi put, nakon stogodišnjih poplava iz 1896. godine, bio je poplavljen i grad. Oko 30. 000 hektara obradivog zemljišta, takođe je bilo pod vodom, a uginuo je veliki broj domaćih životinja.
Poplave iz 2014. godine, ostaju upamćene kao period u kom su brojni građani napuštali svoje domove i smještaj pronalaziti kod rodbine, prijatelja i td. Trebalo je oko mjesec dana, da se Drina i Sava povuku u svoja korita, a sa vodenom stihijom, borba se vodila na nasipima na Savi i kanalu Dašnica.

Bili su to dramatični i teški dani, ne samo za Semberiju, već i za Republiku Srpsku, a pomoć u odbrani stigla je iz okolnih mjesta, ali iz evropskih zemalja.

Brojni Semberci se nisu uspjeli oporaviti ni od poplava tokom 2010. godine, a za 2014. godinu, mnogi kažu, ,,da se više nikom i nikad ne ponovi”.

Semberija info / O. Stjepanović




