Četvrti derbi u sezoni Crvena zvezda je pobedila – Partizan rezultatom je 88:86 :: Semberija INFO ::

Četvrti derbi u sezoni Crvena zvezda je pobedila – Partizan rezultatom je 88:86

Детаљ са дербија (Фото / Танјуг/ Сава Радовановић)
Izvor: Politika

Meč je odlučio ko će biti prvak ABA lige pred plej–of.

Košarkaši Crvene zvezde i Partizana četvrti put ove sezone su izašli na teren a Crvena zvezda je slavila rezultatom 88:86  u večitom derbiju.

Ovog puta u pitanju je 18. kolo ABA lige, a domaćin je, kao i na početku godine, bila  Crvena zvezda.

U prethodna tri meča domaćin je koristio prednost igranja pred svojim navijačima u Areni. Ukoliko se to dogodi i večeras, to će praktično značiti da su crveno-beli osigurali prvo mesto pred plej-of.

Ukoliko tim Željka Obradovića trijumfuje zakomplikovaće se borba za prvo mesto u ligaškom delu. Ekipa Janisa Sferopulosa je prva na tabeli sa učinkom 15-2, odnosno ima dve pobede više u odnosu na crno-bele.

Sudije na meču Crvene zvezde i Partizana biće Saša Pukl, Uroš Obrknežević i Josip Radojković.

Očekivani sastavi timova:
CRVENA ZVEZDA: Smart, Lazarević, Teodosić, Hanga, Davidovac, Mitrović, Lazić, Bolomboj, Nedović, Giedraitis, Gilespi, Dos Santos. Trener: Janis Sferopulos.

PARTIZAN: Ledej, Avramović, Koprivica, Panter, Smailagić, Jaramaz, Naneli, Trifunović, Doužer, Ponitka, Kaminski, Kaboklo. Trener: Željko Obradović.

Meč je počeo u 19 časova .

Prva četvrtina

Malo nervoznija igra Partizana koju Crvena zvezda koristi i posle sedam minuta u prvoj četvrtini Zvezda nakon zakucavanja  Bolomboja, pa polaganja Gedraitisa vodi sa 15:4

Nekoliko realizovanih napada na obe strane terena i odmah je drugačiji utisak o utakmici. Igra se malo brže i efikasnije nego što je to bio slučaj na početku meča, a u redovima Partizana probudio se Frenk Kaminski rezultat je 19:11.

Igra Miloš Teodosić, u finišu prve četvrtine dobija priliku da nastupi. U veoma kratkom roku ispalio je trojku, ali nije pogodio rezultat je  22:13

Kraj prve četvrtine protekao je u znaku Miloša Teodosića završila se prva deonica derbija u Beogradskoj areni. Iskusni plej prvo je pogodio trojku, a zatim izbacio magičan pas u korner za Dejana Davidovca, koji se za loptu zahvalio pogođenom trojkom. Bilo je to u poslednjoj sekundi prve četvrtine, rezultat 28:15

Kraj prve četvrtine 28:15

Druga četvrtina

Maksimalna prednost za Crvenu zvezdu, nakon atraktivnog dodavanja Nedovića za Hangu 30:17

Posle koškanja Ledej je dobio nesportsku, a Teodosić tehničku grešku za incident na početku druge četvrtine. Ledej je pogodio jedno, a Nemanja Nedović oba slobodna bacanja nakon ovih sudijskih odluka pa posle 12 minuta igre Crvena zvezda vodi sa 35:18

Čini se da se nervoza igrača Željka Obradovića, sa početka meča nastavila. Malo šta funkcioniše u igri Partizana na svega četiri minuta do poluvremena. U napadu izgleda  nedovoljno koncentrisani  da bi postizali poene. Baš to je Zvezda iskoristila tokom dosadašnjeg toka meča, a nakon poena Džavontea Smarta ima najviše do sada, 19 poena prednosti, rezultat je 44:25

Najzad se Partizan probudio  na 40–ak sekundi do kraja. Crno-beli su preko Zeka Ledeja i Džejmsa Nanelija postigli četiri poena u nizu, a Janis Sferopulos iskoristio je priliku da  pre kraja druge četvrtine zatraži tajm-aut i objasni svojim igračima kako da ovaj deo susreta privedu kraju, rezultat je 50:35.

Nakon tajm-auta za poslednji napad Janis Sferopulos je odlučio da na teren pošalje četiri beka - Jaga, Teodosića, Nedovića i Smarta. Brzo je Zvezda organizovala akciju, Teodosiću je uručena lopta na šut za tri poena, a Uroš Trifunović je napravio faul kada je igrač Zvezde već bio u vazduhu. Teodosić je pogodio sva tri slobodna bacanja 55:38

Kraj druge četvrtine–poluvreme 55:38

Treća četvrtina

Drugo poluvreme  je počelo takođe nervozno. U 26. minutu je bilo 10 razlike za  Crvenu zvezdu

Nakon zakucavanja Alekse Avramovića  Partizan je stigao na samo je deset poena prednosti za crveno-bele.

Ušao je američki košarkaš umesto Frenka Kaminskog kome je razbijena arkada, šutirao je slobodna bacanja umesto centra, a zatim u prvoj sledećoj akciji napravio peti faul. Nije mogao da sačuva Džoela Bolomboja, njima dvojici zamrsile su se noge, a obojica su pali na parket. Sudije su dosudile peti faul Pi Džej Doužera.  Meč je prekinut u Beogradskoj areni sudija je nastavio meč kada je udaljen jedan navijač Crvene zvezde

.U 27. minutu u trenucima kada se Crvena zvezda muči u napadu, Rokas Gedraitis i Nemanja Nedović trojkama u dva uzastopna napada vraćaju prednost sa poluvremena. Trojka Nedovića je njegov prvi pogodak iz igre večeras, a Partizan odmah troši tajm-aut - ovo su možda i ključni trenuci za ishod derbija u ABA ligi, rezultat je 66:49.

Dista loš napad je odigrala je Crvena zvezda na kraju trećeg perioda, Nedović je promašio zicer posle Teodosićeve asistencije, ali pojavio se na ofanzivnom skoku Džoel Bolomboj. Četvrto zakucavanje centra Crvene zvezde u poslednjih nekoliko minuta i pokazatelj da bi njegova energija mogla mnogo da koristi crveno-belima.

Kraj treće četvrtine rezultat je 72:56

Četvrta četvrtina

Crvena zvezda se drži u drugom delu meča zahvaljujući sjanoj igri Džoela Bolomboja, koji hvata ofanzivne skokove, zakucava i lako rešava sva preuzimanja u kojima se nađe. Ovog puta je ugurao loptu u obruč nakon sjajnog dodavanja Miloša Teodosića 77:59.

Trojka Frenka Kaminskog, koji se probudio iz letargije kada na drugoj strani terena video Crvenu zvezdu. Postigao je 15 poena večeras i jedan je od najboljih pojedinaca u crno-belom 79:67.

Još od sredine prve deonice Partizan nije imao jednocifren zaostatak na ovom meču. Nakon trojke Avramovića Zvezda ima samo osam poena prednosti. Drama u Beogradskoj areni, gde je ostalo još oko tri minuta do kraja meča a rezultat je 81:73

Zbog koškanja Gedraitisa i Ledeja, obojica igrača dobili su po tehničku nakon gledanja snimka znači da je utakmica zacvršena za Ledeja Ušli smo u poslednji minut meča Zvezde i Partizana, a glavno pitanje u ovim sekundama je da li crno-beli imaju snage za potpuni preokret. Nakon tri pogođena slobodna bacanja Kevina Pantera imaju samo četiri poena zaostatka 83:79

Trojka Alekse Avramovića i sada je Crvena zvezda imala poslednji napad na meču, na 28 sekundi do kraja. Loptu su bacili u aut pod košem Partizana, koji kreće u napad za  izjednačenje 85:82

Partizan je krenuo u poslednji napad u četvrtoj deonici za  izjednačenje i produžetak. Džejmsu Naneliju otvorio se čitav teren, a Rokas Gedraitis zakasnio je sa faulom, pa je Amerikanac imao tri slobodna bacanja - i pogodio za nerešeni rezultat uz 11 sekundi na satu i loptu pod košem Zvezde.

Jago dos Santos pogodio je za dva poena, Aleksa Avramović promašio trojku sa desetak metara u poslednjoj sekundi i kraj meča, Zvezda je pobedila rezultatom 88:86