НЕ ЗАБОРАВИТЕ, КАД СВЕ ВЕЗЕ ПУКНУ, МИ СМО ЈЕДИНИ КОЈИ МОЖЕМО ПОМОЋИ :: Semberija INFO ::

 

НЕ ЗАБОРАВИТЕ, КАД СВЕ ВЕЗЕ ПУКНУ, МИ СМО ЈЕДИНИ КОЈИ МОЖЕМО ПОМОЋИ


У оквиру Савеза радио аматера Републике Српске, у Бијељини већ годину дана егзистира Радио клуб „Искра“, што је једини клуб ове врсте у Семберији.

Бијељина је имала радио аматере још давне 1947. године и тадашњи Клуб се звао „Партизан“, а са мањим прекидима егзистирао је до завршетка минулог рата. Током постојања мијењао је само називе - „Никола Тесла“, „Партизан“, Радио клуб „Бијељина“. Група неколико ентузијаста одлучила је да поново активира радио аматере и да Бијељина добије активни Радио клуб, који је регистрован званично у децембру 2018. године.

За сада Клуб „Искра“ има мали број чланова, њих око 20-так, јер је Клуб регистрован прије годину дана, а за функционисање радио клуба било је неопходно створити све предуслове - обезбиједити простор, репетиторе, опрему... Све би било лакше да су имали подршку Градске управе, али у Радио клубу „Искра“ се надају да ће надлежни препознати значај постојања радио аматера у Семберији, којих, нажалост, није било током стравичних катастрофалних поплава, што би знатно олакшало брзину протока информација, јер у ванредним ситуацијама често не раде репетитори мобилне телефоније и у таквим ситуацијама радио аматери су кључни.

-Чекамо дозволу за два репетитора, један локални и један регионални који ће бити постављени на Мајевици. До тада не можемо да остваримо везу на ултракратким таласима са другим градовима’’, рекао је, за портал Семберија Инфо, један од оснивача „Искре“ Јован Радановић,  који је радио аматер већ 30 година и има лиценцу.  
 

Оснивачи клуба су, осим Радановића, власник Радио станице „Даш“ Михајло Мишо Бојић, Драган Топаловић... Радио клуб „Искра“ планира за мјесец и нешто да организује курс за радио аматере, тако да се сви заинтересовани грађани, планинари, ловци, извиђачи..., могу јавити у просторије Радио клуба у Улици Милоша Обилића, изнад кафеа „Академац“ у Бијељини.

Велики проблем за раније оживљавање Клуба био је простор, али и то је ријешено, захваљујући власнику директора Радио „Даша“ који им је дао простор бесплатно на кориштење.

-Све око Клуба организовали су и финансирали оснивачи Клуба, који су велики љубитељи радио аматеризма и раде то искључиво из хуманих разлога, јер овдје нема никакве зараде. Чланарина на годишњем нивоу је 50 КМ, од чега се десет марака даје Савезу радио аматера РС’’, прецизирао је Радановић. Радио клуб „Искра“, осим планираних обука за радио аматере операторе, пружа помоћ у вези обезбјеђивања дозвола за посједовање и ношење радио станице, помаже при набавци радио станица, пружа техничку подршку за радио уређаје, савјетује грађане у вези радио станица, антена и антенских система телевизија... Подсјећамо, да су током ратних дешавања у БиХ, као и у земљама окружења, радио аматери били за многе једини начин комуникације. Бројне раздвојене породице, само су преко радио аматера могли да сазнају да су им најмилији живи и гдје се налазе.

У Удружењу „Искра“ изражавају наду да ће успоставити сарадњу и са Цивилном заштитом Републике Српске, како би могли да помогну у случају елементарних непогода или неких других ванредних ситуација. На нивоу Републике Српске Савез радио аматера и Цивилна заштита РС већ имају потписан Меморандум о сарадњи, а  Савез радио аматера РС проглашен је удружењем од посебног значаја за Српску, првенствено због дјеловања за вријеме елементарних непогода, јер су тада радио аматери јако важни.

портал Семберија инфо (З.Кусмук)