КОАЛИЦИЈА ,,КОЛОСИ“ ОРГАНИЗОВАЛА ОКРУГЛИ СТО: Још је пуно посла на унапређењу положаја особа са инвалидитетом :: Semberija INFO ::

 

КОАЛИЦИЈА ,,КОЛОСИ“ ОРГАНИЗОВАЛА ОКРУГЛИ СТО: Још је пуно посла на унапређењу положаја особа са инвалидитетом


Након недавно успјешно одржаног семинара на тему ,,Разумијевање члана 24 Конвенције о правима особа са инвалидитетом УН“ за представнике Коалиције организација особа са инвалидитетом ,,Колоси“, одржан је и округли сто на који су позвани представници локалне власти и јавних институција. 

Округли сто под називом "Родна равноправност, млади и образовање везано за члан 24 УН Конвенције о правима особа са инвалидитетом“ одржан је у Центру за културу.
-Овај округли сто је замишљен да носиоцима власти и представницима јавних институција презентујемо проблеме са којима су суочене особе са инвалидитетом при инклузивном образовању и да право на образовање намијењено овој популацији не буде само мртво слово на папиру. Затим, један од циљева је да носиоцима власти пренесемо и поруку о родној равноправности са жељом да жене са инвалидитетом буду вишеукључене у друштвене активности, да могу да остваре своје право на рад и да за тај рад буду плаћене исто као и мушкарци, каже технички секретар Коалиције ,,Колоси“ Милорад Јовић који додаје да се ова активност одржава у пет бх. градова у којима је сједиште коалиција организација са инвалидитетом који су дио Му Ригхт ,,Програма заједничких активности  коалиција организација особа са инвалидитетом 2018. – 2021.“, а то су коалиције из Бијељине, Мостара, Сарајева, Тузле и Добоја. 
Јовић је подсјетио да је Босна и Херцеговина 29. јула 2009. године потписала Конвенцију Уједињених нација о правима особа са инвалидитетом, а ратификовала је 12. марта 2010. године.  Дискриминација на основу инвалидитета је било какво разликовање, искључивање или ограничавање на основу инвалидитета које има сврху или резултат спречавања, непризнавања или употребу свих људских права и основних слобода на политичком, економском, социјалном, културном, друштвеном и сваком другом подручју, на једнакој основи са другима.
Говорећи о значају члана 24 УН Конвенције о правима особа са инвалидитетом о инклузивном образовању, изражено је задовољство да  сада, након одржаних семинара,  постоји јасно разумијевање члана 24. 
-Јасно је да прије сваке акције заговарања ка институцијама система мора да постоји јединствено разумијевање тематике, како унутар корисничке групе, тако и самих заговарача. Због тога је било неопходно да се прво унутар коалиција одрже презентације, дизајниране на исти или сличан начин, да се представи суштина члана 24, сви његови аспекти, те значај за саме особе са инвалидитетом, посебно оне младе, каже Милорад Јовић истичући да право на инклузивно образовање обухвата трансформацију у култури, политици и пракси у свим формалним и неформалним образовним окружењима како би се прилагодили различитим захтјевима и идентитетима појединих ученика, заједно с опредјељењем за уклањањем препрека које ометају ту могућност.   
Према ријечима предсједнице Хуманитарног удружења жена ,,Арта“ Радмиле Симић, која је била једна од предавача, потребно је јединствено разумијевање члана 24, а који се односи на инклузивно образовање.                 –Право на инклузивно образовање се фокусира на пуно и ефикасно учешће, приступачност, похађање наставе и постигнуће свих ученика, посебно оних који су, из различитих разлога, искључени или су у опасности да буду маргинализовани, каже Радмила Симић.
На овом округлом столу је речено да је у процесу унапређења положаја особа са инвалидитетом учињен значајан корак прошле године, када је на редовној сједници Скупштине града Бијељине усвојен Локални акциони план у области инвалидитета, али да предстоји још много посла како би њихов живот био заиста равноправан у нашој локалној заједници.