Експлодирале бројке, Кон има двије теме за Кризни штаб :: Semberija INFO ::

 

Експлодирале бројке, Кон има двије теме за Кризни штаб


Фото - Танјуг
БЕОГРАД - Посљедњих дана епидемиолошка ситуација у Србији нагло се погоршала, а за сриједу у осам сати заказана је сједница Кризног штаба за борбу против вируса корона.

На такав слијед ствари епидемиолози су упозоравали већ пред продужени викенд због државног празника Сретења, који се надовезао на викенд.

Епидемиолог Предраг Кон рекао је вечерас да ће Кризни штаб расправљати о радном времену и окупљању.

"Једно је везано за радно време, а друго за окупљање. Ми имамо на снази да нема дозволе окупљања, па се ипак људи окупљају, о томе ће се причати", казао је он.

Кон је додао да је медицински дио Кризног штаба јасан да не смије да се догоди ново нагло повећање бројева.

Медицнински дио је био прилично јасан кад је ријеч о новим мјерама.

"Једна је везана за радно време, а друга је дозвола за окупљања. Кад говоримо о додатном окупљању морамо размишљати о школама", изричит је Кон. "Сигурно да морамо размишљати о школама, јер је то био проблем у другим земљама", казао је он.

Кон је нагласио да је "полицијски час прошла тема", те да је за ту мјеру потребно много времена и труда.

"Сам полицијски час је прошла тема, али радно време јесте тема", навео је Кон за РТС.

Додао је да ће се по питању радног времена тражити најповољније рјешење за Београд, али и за Србију.

Погоршање почело крајем јануара

Кон каже да је погоршање епидемиолшке ситуације почело крајем јануара, али да је сад још видљивије.

"Ми смо све упозоравали, рекли смо да је ризик продужени викенд, боравак на разним зимовањима, да трба да се држи дистанца и да је свако ко оде у повећаном ризику. Чак и после распуста је уочено да су деце која су била на зимовањима донела вирус", навео је др Кон.

Према његовим ријечима, примјетан је скок броја обољелих међу средњошколцима, па постоје основе за пооштравање мјера, о чему ће се одлучити на сједници Кризног штаба у сриједу.

"Имамо ситуацију да се у средњим школама видимо оболевање више него раније. Ове недеље ће бити веће. Има и у основним школама, али су то релативно мали бројеви у односу на то колико иде у школу. Немамо податке који ће подржати потпуну онлајн наставу, али не можемо о томе да ћутимо. На пуњење болница не можемо да ћутимо", истако је гост Београдске хронике.

У Србији је до сада вакцинасано око 1.200.000 људи, али др Кон подсјећа да је другу дозу примило 420.000, а да би причали о колективном иминутету пиотребно је да буде вакцинисано три милиона људи.

Подсјетимо, данас је у Србији забилкежен нагли скок у броју новозаражених, којих је у посљедња 24 сата чак 2.956 новообољелих, а преминуло је 14 особа.

Укупно је у Србији тестирано 2.858.176 грађана, од тога 12.054 особе у посљедња 24 сата, наведено је на сајту Цовид19.рс.

У Србији је на болничком лијечењу сада 3.641 особа, а на респираторима се налазе 153 пацијената.

Б92