НАКОН БЕСАНЕ НОЋИ ТЕЖАК ДАН У БАЊАЛУЦИ И САНСКОМ МОСТУ ВАНРЕДНО СТАЊЕ :: Semberija INFO ::

 

НАКОН БЕСАНЕ НОЋИ ТЕЖАК ДАН У БАЊАЛУЦИ И САНСКОМ МОСТУ ВАНРЕДНО СТАЊЕ


Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
У појединим дијеловима Босне и Херцеговине стање с поплавама знатно се погоршало током ноћних сати. У дијеловима Добоја наређена је евакуација, у дијеловима Бањалуке проглашено је ванредно стање, а у неким мјестима је отказана школска настава.

Набујала ријека Врбања однијела је привремени пјешачки мост у Челинцу гдје су се током ноћи огласиле сирене за узбуну, пише РТРС. Такође, сирене за узбуну због поплаве огласиле су се послије поноћи и у насељу Трн у општини Лакташи, јавља АТВ.

Градоначелник Бања Луке Игор Радојичић прогласио је синоћ ванредно стање у дијелу града, односно у насељима уз водоток Врбање и низводно од ушћа ове ријеке у Врбас. Ова одлука значи да се ноћас подиже комплетан састав Цивилне заштите и сва расположива техника како би се одбраниле критичне тачке на водотоцима.

Министар просвјете и културе у Влади РС Наталија Тривић поручила је да је обустављена настава у Бањој Луци, Теслићу, Новом Граду, Челинцу, Трну и Лакташима.

– Још се не зна шта ће бити у осталим општинама. Када начелници и градоначелници процијене да је сигурно, наставит ће се са наставом – поручила је Тривићева и додала да прате читаву ситуацију.

Општине Босанска Крупа и Сански Мост прогласили су стање природне несреће због поплава, које је проузроковала обилна киша у посљедња два дана.

На синоћњој ванредној сједници Штаба цивилне заштите Унско-санског кантона (УСК) констатовано је да ипак нема елемената да се донесе таква одлука за подручје цијелог кантона, с обзиром да је ситуација у другим градовима и општинама тренутно под контролом.

– Заједно са припадницима Федералне управе цивилне заштите процијенили смо да тренутно нема потребе за увођењем ванредних мјера у свим градовима и општинама УСК, иако смо одлучили да на два дана прекинемо наставни процес у свим основним и средњим школама. Најтежа је ситуација у Санском Мосту и Босанској Крупи и синоћ смо одмах донијели одлуку о финанцијској помоћи, тако да ће обје опћине добити по 20. 000 КМ – рекао је премијер УСК Мустафа Ружнић.
 
Ванредном састанку у Бихаћу присуствовао је и директор Федералне управе цивилне заштите Фахрудин Солак, који је потврдио значајан ангажман припадника, механизације и помоћне опреме у Санском Мосту.

– Око 120 припадника Федералне управе цивилне заштите стационирано је у средишту Санског Моста. На располагању су нам моторни чамци, екипа за евентуалну евакуацију,медицинску помоћ, пумпе за испумпавање воде, вреће за пијесак и остала неопходна опрема. Пратићемо ситуацију, а спремни смо за реакцију и у другим градовима и општинама уколико за то буде потребе – истакао је Солак.

Када су у питању водостаји ријека, Сана је надмашила прву кризну тачку од 380 центиметара, док је Уна у Бихаћу око тридесетак центиметара испод критичног нивоа од једног метра. Евидентирано је неколико мањих одрона у Бихаћу и Цазину, а тренутно је због излијевања рјечице Хорљаве одсјечено насеље Вилењача у Цазину.

Добој је остао у редовној одбрани од поплава и није било потребе за ванредним стањем. И јутрос је стање под контролом са тенденцијом пада водостаја у горњим токовима Босне, Усоре и Криваје. Водостај Босне у 7 часова је 394 цм са тенденцијом даљег пада.

Како је рекао Борис Јеринић, градоначелник Добоја нагли пораст водостаја на подручју овог града био је синоћ између 20 и 21 час када је ниво Босне повећан за 97 центиметара, преноси АТВ.

С друге стране, полиција Општине Добој Југ наредила је синоћ евакуацију становништва насеља Матузићи чији се домови налазе уз ријеку Усору која пријети да се излије из корита, јавља СРНА.

Становништво је обавијештено да напусти домове, а као алтернативни смјештај наведена је локална школа.
Такође, синоћ је Из Федералне цивилне заштите потврђено да се ријека Босна излила на подручју мјеста Мравићи, које граничи са градом Добој.

(Срна, Фена, Клиx)