РЕВИЗИЈА : 5,5 МИЛИОНА КМ ОТИШЛО У ВЈЕТАР, ИНСТИТУЦИЈЕ И ДАЉЕ НИСУ УВЕЗАНЕ :: Semberija INFO ::

 

РЕВИЗИЈА : 5,5 МИЛИОНА КМ ОТИШЛО У ВЈЕТАР, ИНСТИТУЦИЈЕ И ДАЉЕ НИСУ УВЕЗАНЕ


- Иако је још 2006. године донесена стратегија којом је планирано успостављање система управљања документима и на то до сада потрошено 5,5 милиона КМ, тај систем до данас није заживио у институцијама БиХ и само 27 од укупно 73 институције БиХ започело је тај посао.

Ово се, између осталог, наводи у ревизији учинка на тему "Електронско управљање документима у институцијама БиХ", коју је урадила Канцеларија за ревизију институција БиХ. Успостављање система управљања документима предуслов је за дигитализацију и е-управу, а ако се настави овим темпом, БиХ ће тек за 22 године створити услове да искорачи у овој области.

Оно што посебно забрињава, а што су навели ревизори, јесте да системи управљања документима који су уведени у поједине институције нису интероперабилни, односно нису постављени на исти начин, због чега је питање могу ли се уопште увезати међу собом.

"Већина институција БиХ приликом набавке система управљања документима није исказивала захтјев за интероперабилност, отвореност за интеграцију или повезивање с другим информационим системом", навели су ревизори.

Ревизори су истакли и то да се усвајањем Стратегије реформе јавне управе у БиХ 2006. године Савјет министара БиХ опредијелио за једнообразну успоставу система управљања документима те да је од тога прошло 15 година и да је још неизвјесно када ће тај систем бити успостављен у другим институцијама.

"Посебан изазов ће бити повезивање система управљања документима у циљу размјене података и информација из разлога што ови системи треба да буду стандардизовани", нагласили су ревизори.

Иначе , систем управљања документима је основа за пословање без папира и тај систем контролише "животни циклус" документа у организацијама од креирања, уређивања, исправљања, праћења и архивирања. Такође, систем омогућује ефикасно пословање, управљање и контролу над предметима, укључујући и аутоматизацију запримања документа те у крајњем случају повећава продуктивност и ефикасност организације и доприноси уштеди времена и трошкова.

"Непознати су подаци колика је вриједност интерно развијених софтвера. Распон вриједности набављених система управљања документима се креће од 5.000 до 2,5 милиона КМ", пише у ревизији учинка, која је процијенила да је до сада потрошено више од 5,5 милиона КМ на тај пројекат, који није доведен до краја.

Када је ријеч о трошковима, због неуспостављања система пропуштена је и прилика да се остваре уштеде, а како је истакнуто, "три институције су из буџета издвојиле око 380.000 КМ зато што није реализован пројекат 'Системи за управљање документима'".

Коментар на тему кашњења у увођењу система управљања документима и е-владе покушали смо добити и у Канцеларији координатора за реформу јавне управе, међутим Драган Ћузулан, координатор, није се јављао на мобилни телефон.
 
(Независне)