ВОЋАРИ ИЗ БИХ НА РУБУ ОПСТАНКА: УВОЗНО ВОЋЕ НА ПОЛИЦАМА, ДОМАЋЕ У ХЛАДЊАЧАМА :: Semberija INFO ::

 

ВОЋАРИ ИЗ БИХ НА РУБУ ОПСТАНКА: УВОЗНО ВОЋЕ НА ПОЛИЦАМА, ДОМАЋЕ У ХЛАДЊАЧАМА


- Прекомјерни увоз воћа, поврћа, али и осталих пољопривредних производа у Босну и Херцеговину домаће произвођаче доводи на руб опстанка, сматрају саговорници "Независних".

Неџад Бићо, предсједник Удружења пољопривредника ФБиХ, истакао је да увоз генерално угрожава домаћу пољопривредну производњу те да пољопривредници на то упозоравају већ годинама.

"Ово није добро ни за домаће пољопривреднике, али ни за државу. Ми смо апеловали да се то смањи, протестовали смо, али џаба, држава нема слуха за нас. Јасно нам је да се увоз не може смањити јер је слободно тржиште, али може се редуковати", нагласио је Бићо.

Према његовим ријечима, производња домаћих производа није конкурентна производима који долазе из иностранства.

"Наши производи нису конкурентни јер имамо мале подстицаје, за разлику од држава региона, гдје су издвајања за пољопривреду много већа. Имамо врло скупу производњу, за разлику од увозних производа, и то ће нас на крају и угушити. Ево, на примјер, Хрватска, која доста пољопривредних производа извози код нас, издваја двије милијарде КМ за пољопривреду", објаснио је Бићо.

Драгоја Дојчиновић, предсједник Удружења воћара РС, истакао је да пољопривредници још нису успјели да продају прошлогодишњи род воћа.

"Не вјерујем ни да ћемо ово што је остало у хладњачама успјети продати и то све због великог увоза. Воће нам чак долази и из прекоокеанских земаља као што су Чиле, Аргентина и друге земље и мислим да за то нема никакве потребе, јер ни домаћи пољопривредници своје воће не могу продати", казао је Дојчиновић.

Навео је да су пољопривредници незадовољни радом, како Министарства трговине Републике Српске, тако и Министарства спољне трговине и економских односа БиХ, али и цијелог Савјета министара БиХ.

"Сви пољопривредни произвођачи, не само воћари, су незадовољни. Нама више не вриједи производити када не можемо то продати на наше тржиште", рекао је Дојчиновић.

Енес Хасановић, секретар Удружења пољопривредника Тузланског кантона, казао је да је домаћим пољопривредницима веома тешко производити јер су субвенције много мање него у земљама региона.

"Ми нашим подстицајима не можемо покрити ни једну трећину производње. У Србији и Хрватској је то у далеко већем обиму покривено подстицајем. Наша пољопривреда је у повоју, а власт уопште не размишља о томе. Покушавали смо и апеловали да се уваже наши захтјеви како би наши производи били заступљени на нашем тржишту, али власт је глуха за те наше захтјеве", закључио је Хасановић.

Према подацима Управе за индиректно опорезивање БиХ, у првих шест мјесеци ове године увезено је 151.786.303 килограма воћа и поврћа укупне вриједности 179.091.143 КМ.

"Највише је увезено банана, и то у износу од 36.151.570 КМ, затим слиједи увоз агрума за 24.440.768 КМ те парадајза у вриједности 12.606.892 КМ", стоји у подацима УИО БиХ.

Са друге стране, у првих шест мјесеци извезено је укупно 11.824.635 килограма вриједности 48.188.821 КМ.

"Из БиХ је највише извезено воћа и орашастих плодова у вриједности 26.940.447 КМ, па затим слиједи извоз јабука, крушака и дуња у износу од 6.823.592 КМ", навели су из Управе за индиректно опорезивање БиХ.

(Независне)