ПЛАНЕТА СЕ ПРЖИ: ТОПЕ СЕ КРОВОВИ И ПИСТЕ, МОСТОВИ УВИЈАЈУ, А ЦИЈЕВИ ПУЦАЈУ :: Semberija INFO ::

 

ПЛАНЕТА СЕ ПРЖИ: ТОПЕ СЕ КРОВОВИ И ПИСТЕ, МОСТОВИ УВИЈАЈУ, А ЦИЈЕВИ ПУЦАЈУ


Foto: Ilustracija
Толико је вруће широм свијета, да се путеви и кровови топе.

Смртоносни топлотни таласи који трају од прошле недјеље изазвали су чудне инфраструктурне догађаје широм свијета док милиони људи трпе високе температуре које су и даље у порасту.

Догађаји у вези са топлотом такође говоре о застарјелој инфраструктури широм свијета, од којих веćина - путеви, мостови, жељезничке пруге, зграде - у посљедње вријеме није спремна за "вруćе" услове.

Истопила се писта на аеродрому у Лондону

Уједињено Краљевство је у уторак забиљежило најтоплији дан у историји, а температура је прешла 40. подиок Целзијусове скале.

Толико је топло да је писта на аеродрому Лутон на периферији Лондона затворена јер се истопила на врућини.

"Летови су привремено обустављени како би се омогуćила суштинска поправка писте након што су високе површинске температуре изазвале подизање малог дијела", твитовао је аеродром у понедјељак.

Топлота узрокује ширење и пуцање материјала када температуре порасту, према Инжењерском факултету Државног универзитета Пенсилваније - бетон и асфалт, који се налазе на пистама и путевима, нису изузетак.

Истопио се кров музеја у Кини

Топлотни талас је сада захватио половину Кине, погодивши више од 900 милиона људи - или око 64 одсто ​​становништва.

Све осим двије сјевероисточне провинције Кине издале су упозорења на високе температуре, а 84 града су прошле недјеље издала највиша црвена упозорења.

У граду Чунгкинг, који је такође под црвеним упозорењем, врућина је довела до топљења крова музеја.
Топлота је растворила основни катран, узрокујуćи да традиционалне кинеске плочице искоче.

Лондонски мост увијају у фолију

Хамерсмит мост у Лондону сада је увијен у сиву фолију док се земља бори са топлотним таласом.

Можда се питате зашто фолија и зар она неће привући још више топлоте - то је заправо дио система за хлађење који је направљен да рефлектује сунчеву свјетлост и одржава мост на умјереној температури тако да се његови материјали не шире и не пуцају.

"Инжењери раде без паузе како би мост стар 135 година држали отвореним током екстремне врућине", наводи се у саопштењу надлежних.

Савјет је ангажовао инжењере свјетске класе да покрију мост "системом за контролу температуре од 420.000 фунти (503.000 долара) како би се мост одржао на безбједној температури и ублажио било какав стрес на постољима".

"Она ефективно дјелује као џиновска јединица за климатизацију на сваком од четири ланца постоља", наводи се у саопштењу савјета.

Мост је заправо морао да се затвори у августу 2020. када је топлотни талас изазвао "микроломове на постољима од ливеног гвожђа".

Шине фарбају у бијело у Лондону

Жељезнице су такође горјеле током овог топлотног таласа. Толико да су их офарбали у бијело у Лондону.

"Температура шине овдје је преко 48 степени Целзијуса, тако да фарбамо шине у бијело да спријечимо да се загрију", твитовала је британска мрежа жељезница у понедјељак.

Агенција регулише жељезничку инфраструктуру у Великој Британији.

Фарбањем шина у бијело, оне упијају мање топлоте и мање се шире. Ово, заузврат, смањује кашњења током вруćег времена, твитовала је агенција.

Пуцају цијеви у Тексасу

Високе температуре и недостатак кише довели су до помијерања тла у Форт Ворту у Тексасу, наводи се на сајту града.

Резултат је "необично велики број прекида водоснабдијевања" овог љета.

"До понедјељка у 8 сати ујутру, Форт Ворт Вотер је имао 476 главних прекида у 2022. години, од чега 221 у посљедњих 90 дана. Чак 182 у посљедњих 30 дана - преко 38 посто од годишњег укупног броја", наводи се на сајту града.

Због недостатка радне снаге узроковане пандемијом корона вируса, дошло је до кашњења у поправкама. Због врућине, повећано је и коришћење воде.

(Телеграф)