Ади Врабац, вођа тима ГСС-а из Хатаја: Дајемо 200 одсто од себе, од великог значаја било доћи одмах :: Semberija INFO ::

 

Ади Врабац, вођа тима ГСС-а из Хатаја: Дајемо 200 одсто од себе, од великог значаја било доћи одмах


ХАТАЈ - Спасилачки тимови с подручја БиХ настављају са акцијама трагања и спашавања преживјелих у турском граду Хатај, након снажних земљотреса који су разорили југ Турске.

Спасиоци из БиХ жале због чињенице што нису успјели стићи у регију одмах, првог или другог дана земљотреса, јер, кажу, сигурно би спасили више живота.

Припадници Горске службе спашавања Кантона Сарајево заједно са екипама Федералне управе цивилне заштите (ФУЦЗ) јутрос су наставили потраге у рушевинама у Хатају.

 Тимови спасилаца из БиХ обилазе зграде уз улицу Гундуз, која води до Ататурк Парка.

Ади Врабац, вођа тима спасилаца ГСС Кантона Сарајево, казао је  како улазе у објекте у дијелу града који досад нису претраживани.

„Радимо ту брзу претрагу. Ту су такође и тимови из ФУЦЗ-а који претражују с псима и камерама, ми их пратимо. Претражујемо дио града гдје је велики број зграда комплетно урушен. Има зграда које нису урушене, али нити једна није стабилна и несигурна је за боравак. Читав град је практично испражњен“, појашњава Врабац.

Додаје како је у кварту у којем се тренутно налазе можда свака трећа зграда потпуно урушена.

„Генерално у тим зградама налазимо лешеве. Мој тим није имао среће да пронађе иког живог и слаба је вјероватноћа да ћемо наћи живу особу“, наводи Врабац.

Додаје како на терену свједоче врло драматичним и потресним ситуацијама, а најпотресније је, каже, када и скоро седам дана од земљотреса виде породице које чекају поред рушевина.

„Најпотресније је што су ту породице које данима чекају било шта. На било коју појаву униформи реагују с неком мјешавином наде и љутње. Сви прилазе и говоре како су чули гласове својих ближњих, након што приђемо на ту локацију, видимо да ту нема ништа. Једна, онако, врло необична и потресна ситуација“, каже Врабац.

Наглашава како још увијек има људи који спавају у аутомобилима, поред рушевина, који још увијек не губе наду да ће пронаћи најмилије.

АФАД, додаје, диже шаторска насеља широм регије, у близини кампа у којем бораве спасилачки тимови из БиХ диже се камп с 1.000 шатора.
Врабац додаје како је тачно да су се појавили случајеви пљачки, али како на терену спасилачке тимове прате припадници турске жандармерије, који су задужени за њихову сигурност.

Тло на подручју Хатаја још увијек подрхтава.
„Овдје тло подрхтава константно. Јуче је ујутро био јачи земљотрес, касније јак земљотрес око подне с епицентром око километар од мјеста на којем смо ми радили. Јутрос је поново био један земљотрес. Ја се надам, иако је вјероватноћа мала, да ћемо успјети пронаћи живе особе“, каже Врабац.

На питање како је физичко и психичко стање у његовом тиму , Врабац каже како су на терену сви као једна породица која у координацији обавља све задатке.

„Ту смо сви као једна породица, радимо. Физички смо исцрпљени, уморни, ненаспавани. Али, Боже мој, дошли смо да радимо. Дајемо не 100 посто већ 200 посто од себе. Има потресних ситуацијама, али се и психички добро држимо”, каже Врабац.

На крају Врабац додаје како је било од великог значаја да се терен дође одмах, првог или другог дана након земљотреса, и како би тако сигурно спасили више живота.

“Искористио бих прилику да апелујем на надлежне да се убрза прича око доношења закона о ГСС-у, како би се регулисала наша дјеловања, наша права и обавезе. То би нам много олакшало убудуће. Ми смо ту, радимо, али би све екипе ГСС-а из БиХ, без обзира, тако да кажем, по којом заставом или именом долазили, сигурно пуно ефективније одговорили да смо дошли одмах, први дан или евентуално други након земљотреса. Сигурно би пронашли већи број живих”, каже Врабац.


Анадолија / Глас Српске