Највећи пројекат у историји, у Кини договорени послови од 97,2 милијарде долара :: Semberija INFO ::

 

Највећи пројекат у историји, у Кини договорени послови од 97,2 милијарде долара


Foto: Tanjug
Више од хиљаду званичника из више од 130 земаља свијета и 30 међународних организација, окупило се у Пекингу на Трећем међународном стратешком форуму "Појас и пут" са којег је Си Ђипинг, предсједник Кине, обећао инвестиције веће од 100 милијарди долара за економије у развоју.

У свом обраћању, Си је обећао и већу приступачност кинеском тржишту за међународне компаније, што је поприлично изненађујуће с обзиром на чињеницу да Кина, као ниједна друга економија свијета, "чува" своје тржиште за углавном домаће компаније.

О колико значајном форуму се ради, говори и чињеница да су на њему постигнути споразуми о сарадњу у вриједности од 97,2 милијарде долара.

"Кина не прихвата блоковску политику и противи се једностраним санкцијама. Не учествујемо у идеолошкој конфронтацији, геополитичким играма или блоковској политичкој конфронтацији. Противимо се једностраним санкцијама, економској принуди и прекиду веза", изјавио је Си на церемонији отврања Трећег међународног форума "Један појас, један пут".

Пут свиле

Он је нагласио да Кина не тежи изолованој сопственој модернизацији, већ је спремна да уложи напоре да спроведе модернизацију свих земаља свијета, о чему говори чињеница да је Кина постала главни трговински партнер за више од 140 земаља свијета, а постаје и главни извор инвестиција за све већи број земаља.

"Нацрти су се претворили у пројекте", рекао је Си, говорећи о иницијативи "Појас и пут". Иницијатива Појас и пут, која прати некадашњи "Пут свиле" Кина је покренула прије десет година. Од тада до данас, у инфраструктуру више од 65 земаља свијета у којима живи 4,4 милијарде људи уложено је стотине милијарди долара. Новцем Кине грађени су мостови, луке, ауто-путеви, електране, телекомуникациона инфраструктура прије свега у Азији и Африци, али све више у Јужној Америци и појединим земљама Европске уније. Овај, како га многи називају посао вијека до сада је учествовао у више од 3.000 пројеката, а према званичним информацијама највише средстава привукле су Индонезија, Пакистан, Сингапур, Русија, Саудијска Арабија, Малезија, УАЕ, Багладеш, Перу, Лаос, Италија, Нигерија, Ирак, Аргентина и Чиле.

У суштини, пројекат подразумијева повезивање Азије, Африке и Европе кроз мрежу копнених и морских путева, и представља прекретницу у вањској политици Кине која је до те 2013. године била поприлично изолована у међународним економским пројектима. Ради се о најамбициознијем и најдалекосежнијем развојном пројекту у историји човјечанства.

Критике

Очекивано, овај кинески пројекат на мети је критика. Пекинг је оптуживан за ширење утицаја у земљама у развоју, за давање кредита несолвентним државама и по често упитним процедурама, кршење права радника итд... Ипак, све треба посматрати кроз призму борбе за моћи и доминацију. Запад, предвођен САД, Великом Британијом и ЕУ на све начине покушава да опструише тај пројекат јер се боји губитка моћи и утицаја над државама које прихватају кинеске пројекте.

Актуелни Трећи међународни форум "Појас и пут" на мети је критика и због присуства Владимира Путина, предсједника Русије, а због рата у Украјини. Ипак, ни Кина ни Русија, а и већина других земаља чији представници учествују у тој иницјативи се на то не обазире.

Сам Путин рекао је Русија и Кина дијеле жељу за равноправном, обостраном корисном сарадњом ради постизања дугорочног економског напретка и друштвеног благостања, уз поштовање права сваке државе на сопствени модел развоја.

Владимир Путин

Владимир Путин је истакао и да је кинеска иницијатива "Један појас, један пут" у складу са руским идејама о формирању великог евроазијског простора гдје ће бити повезани различити интеграциони процеси, укључујући Евроазијски економски савез.

"То је такође у складу са руским идејама о стварању интеграционе структуре у којој би у потпуности била обезбјеђена слобода трговине, инвестиција, рада и успоствљена међусобно повезана инфраструктура", рекао је Путин.

Како Запад, прије свега ЕУ гледа на Кину, можда најбоље говори чињеница да је одмах реаговала након потписивања трговинског споразума између Србије и Кине јуче у Пекингу.

"Србија ће морати да иступи из свих билатералних споразума са трећим лицима на дан пријема у Европску унију", рекао је Петар Стано, потпарол ЕУ додајући да споразуме може да потписује само прије приступања ЕУ.

(Танјуг)