ВЛАДА НЕМА СЛУХА ЗА НЕРАЗВИЈЕНЕ ОПШТИНЕ У СРПСКОЈ :: Semberija INFO ::

 

ВЛАДА НЕМА СЛУХА ЗА НЕРАЗВИЈЕНЕ ОПШТИНЕ У СРПСКОЈ


Влада Републике Српске недовољно издваја за неразвијене општине, нарочито у источном дијелу Српске. Као посљедицу тога имамо масовно исељавање становништва из тих локалних заједница, што је веома опасно за опстанак и интегритет Републике Српске, истакли су начелници неразвијених општина гостујући у емисији "Изазови" БН телевизије.
 
Помоћ Владе Републике Српске од по 1000 КМ за 19 изразито неразвијених општина је увреда за ове локалне заједнице. Са тим минорним средствима тешко да се ишта може унаприједити у ових општинама, наводе начелници.
 
"Можда ћемо и вратити тих 1000 КМ, видјећемо. Хиљаду марака дати једној општини, то је испод сваког нивоа, понижавајуће", каже Ненад Абрамовић, начелник општине Берковићи
.
"Сматрам да ових 1000 марака не служи ничему", додаје и Бојо Гашановић, начелник општине Источни Стари Град
.
Начелник општине Лопаре Радо Савић тврди да би било паметније да је Влада Републике Српске, ако већ има 19.000 КМ, та средства дала само једној општини, јер је бесмислено то дијелити на 19 општина.
 
Из буџета Републике Српске на годишњем нивоу за 35 локалних заједница се издваја 2 милиона и 300.000 КМ. То су недовољна средства, а када се ту још умијеша политика, општине гдје је на власти опозиција већином остају кратких рукава, указује начелник општине Источни Стари Град.
 
"Постоји нека политичка мржња и не манифестују то сви људи. који раде у институцијама него појединци који не разумију односе да смо ми један народ и да овдје живимо у Републици Српској и да треба равномјерно да се развијамо", каже Гашановић.

Начелник општине Петрово указује да због немара власти, која нема осјећаја за инвеститоре, становништво одлази.
 
"Петрово је имало 1991. године 12.000 становника, 2013. године 7000 становника, ове године не вјерујем да има 5000", указује Озрен Петковић, начелник општине Петрово.
 
Само један у низу парадокса садашње власти Републике Српске је да тамо гдје Српска има највише природних богатства, су и најсиромашније и најнеразвијеније општине. Све накнаде од експлоатације добара из ових локалних заједница се сливају у државну касу у Бањалуку, а њима остају мрвице.
 
Стратешки пројекти неразвијених општина стоје у ладицама, умјесто да оне располажу са својим ресурсима, указује начелник општине Берковићи.
 
"Код нас од 2015. године постоји концесија за изградњу вјетроелектране. Ту концесију је добила `Електропривреда РС` и имала је рок од три и по године да заврши изградњу. Рок је истекао, а није ништа урађено. Та вјетроелектрана би донијела привредни развој, нова радна мјеста и 50 % повећање нашег буџета, али није урађено ништа", указује Абрамовић.
 
Начелник општине Лопаре тврди да неразвијене општине могу да предложе нова рјешења.
 
"Измјеном неких закона врло брзо се може одразити на наше буџете. Нпр. када су у питању порези на плату, да 70% што сада иде у републички буџет, а 25 % општинама, то обрнемо у корист неразвијених општина. Па би рецимо из општине из које ја долазим, умјесто 250.000 КМ у буџету било три пута више новца", каже Савић.
 
Савез општина и градова треба да разговара са Владом Српске, да локалне власти могу брже да реализују своје пројекте, указују начелници у емисији "Изазови".

РТВ БН/СДС РС