Троје држављана Србије спасено на мору, дијете промрзло :: Semberija INFO ::

 

Троје држављана Србије спасено на мору, дијете промрзло


Троје држављана Србије, укључујући и двоипогодишње дијете, спасени су у синоћној акцији у којој су учествовали припадници Управе поморске сигурности и управљања лукама.

Они су у раним јутарњим часовима испловили кајаком из Чања, ка Краљичиној плажи, а након претраге која је трајала више од два сата пронађени су на Везировој плажи увече око 22.40 сати.

"Због дугог боравка на мору, дијете је било у стању хипотермије, због чега је одмах након спашавања предато на тријажу Заводу за хитну медицинску помоћ. Потрагу су отежавали лоши временски услови, због чега су у приправности били ваздухоплови Министрства унутрашњих послова и Војске Црне Горе, а у акцији трагања и спашавања учествовали су и припрадници сектора граничне полиције и Службе заштите и спашавања Бар", саопштено је из УПСУЛ.

Како наводе Поморско-оперативни центар примио је у 20:28 сати позив да су три особе, двије одрасле и дијете, испловиле кајаком у јутрањим часовима из Чања, ка Краљичиној плажи и да се нису вратиле до самог сумрака.

Управа поморске сигурности је одмах послала један спасилачки чамац који је испловио из Луке Бар и брзо почео претрагу у рејону Чањ - Дубовица - Буљарица - Петровац - Перазића до.

"Временски услови нису били наклоњени акцији трагања и спасавања, јер је јужни вјетар појачавао, киша је смањила видљивост, а чамац кретао веома близу стјеновите обале. Други спасилачки чамац САР-1, са посадом и припадницима Сектора граничне полиције - ЈУГ, је испловио и почео претрагу од Маљевика до Чања, гдје су се на чамац укрцали припадници Службе заштите и спашавања Бар, те сви заједно почели претрагу свих увала, плажа и веома стјеновитог и опасног предјела иза Чања ка Буљарицама", наводе у УПСУЛ, преноси РТЦГ.

Како наводе у 22.42 часова, спасилачки чамац САР-1 је уочио изгубљене особе на Везировој плажи, након чега су хитно транспортовни чамцем до Бара, гдје су све три особе предате на тријажу Заводу за хитну медицинску помоћ.

"Акција је споведене у веома отежаним временским условима и у складу са Националним планом трагања и спашавања на мору, гдје су били активно ангажовани сви ресурси Црне Горе", поручују из УПСУЛ.

С обзиром на то да је туристичка сезона почела, како поручују из УПСУЛ овакви случајеви нас опомињу.

"Управа поморске сигурности и управљања лукама апелује да се приликом сваког испловљења или одласка на 'дивље плаже' обавезно погледа временска прогноза за тај дан, као и да се позивом на број 129 сигурности затраже све инфомације прије испловљавања. Такође, на овај број се може пријавити било каква опсност на мору", поручују из УПСУЛ.

(Независне)