СЕЗОНА СВИЊОКОЉА; У СЕМБЕРИЈИ ЗА САДА НЕМА ТРИХИНЕЛОЗЕ :: Semberija INFO ::

 

СЕЗОНА СВИЊОКОЉА; У СЕМБЕРИЈИ ЗА САДА НЕМА ТРИХИНЕЛОЗЕ


Foto: MB Press
У Семберији је почела сезона свињокоља.

Овај посао се због пандемије вируса корона обавља у специфичним условима, уз поштовање свих хигијенско-епидемиолошких мјера.

Месо се редовно контролише, а на овом подручју за сада није забиљежен ниједан случај трихинелозе.

У нашим крајевима свињокољ се традиционално обавља током новембра и децембра, а припрема меса за зиму разликује се од мјеста до мјеста.

- Треба припремити свиње, па отхранити, па припремити сушару и дрва... Али добро је. Битно је да се здраво и живо, да у здрављу поједемо па уз божију помоћ и догодине - прича Љубан Дугић из Међаша.

Пеке, печенице, сланина, кобасице, крвавице и остали традиционални специјалитети наше кухиње припремају се по рецептима који се преносе са кољена на кољено.

- Најтеже је клање, шурење, онда иде редосљедом, сланине се кроје, чварци, маст, није лагано, мора се поранити - појашњава месар Драган Стојановић.

Због пандемије вируса корона, свињокољ се ове године одвија у другачијим условима.

- Било нас је више, скупљала се родбина, пријатељи, комшије, кумови, ко је могао. Ишли смо од куће до куће и помагали једни другима. Ове године је ситауција каква јесте, не смије народ а не би ни ми да стварамо никоме проблеме. Мало је оскудно и за мајсторе а и за друштво. Надамо да ћемо на годину све ово како је некад било да урадимо - каже Драган Бешлић из Балатуна.

Иако је свињокољ традиционално мушки посао, пуне руке посла имају и домаћице. У домаћинству Јовановића уредили су четири зимине.

- Суђе, па ручак, па дочекуј, испраћај, али и други дан и трећи дан све више посла има, док се то све попакује - прича Мара Јаовановић из Међаша.

Оно чега се посљедњих деценија сви придржавају јесте контрола на присуство опасног паразита трихинеле -трихинелоскопија.

- Трихинела је заразна болест која напада и људе. Прије свега уноси се месом свиња. Изазива тешко клиничко обољење и нажалост читав живот остаје код оних који су је пребољели у капсулираном облику, у мишићима - појашњава Срђан пантић, др ветеринарских наука.

Посљедњих година заражених животиња у Семберији знатно је мање. Пошто је метода контроле иста, обављају је све ветеринарске станице у Бијељини по цијени од 8 до 10 КМ.
 
(РТРС)