Хрватска постала најскупља у Европи :: Semberija INFO ::

 

Хрватска постала најскупља у Европи


Готово преко ноћи Хрватска је на самом врху, ако не и "прва" по скупоћи у Европи.

У три мјесеца поскупјело је практички све за најмање сто одсто, а неки производи и услуге и до тристо одсто.

Евро је био окидач, али и стално позивање на поскупљења енергије у свијету, али је Хрватска, за разлику од других држава, готово неконтролисано дозволила да свако диже цијене до неба.

Највише је поскупјела храна, па су и продавачи на пијацама заокружили цијене на више без обзира на курс евра и бивше куне. Дословно ништа није јефтиније од неколико евра, а прије увођења европског новца цијене су биле за неколико пута ниже. Драстично су поскупили ресторани, па бурбери коштају од 12 до 20 евра, што је цијена виша од најлуксузнијих европских ресторана.

На Јадрану влада посебна скупоћа, па су неке њемачке туристичке агенције, које су доводиле највише туриста, препоручила да се овог љета изабере нека друга дестинација осим Хрватске. Туже се и Словенци који су чести гости, а поручују да су цијене и два пута више него код њих. У ровињу нема ресторана у којем је јело испод 20 евра, па комплетни оброк за двоје дође више од 100 евра. Ипак, најаве говоре да иностране туристе цијене неће одбити, па се очекује рекордна сезона.

Влада је успјела зауставити само дивљање цијена за најосновније прехрамбене прозводе и енергију. То је и тајна преживљавања већине грађана, којима су просјеку плате ниже него прије годину дана. Пензионери су добили енергетски додатак, али он није довољан за подмирити трошкове за један мјесец.

Грађани су на рубу очаја, кажу "то није нормално", а цијене се мијењају као у временима највеће инфлације. Трговци једни оптужују друге, правдају се затвореним лацем свеопштег поскупљења, а нико не зна гдје је крај.

Преживљавају богати, а сиротиња више не може наћи модел да преживи од "првог до првог".

"Нетачно је да је улазак у еурозону допринио расту стопе инфлације. Да нисмо улазили, била би већа, а не мања", тврди гувернер Народне банке Хрватске.

"Идете се једноставно гдје је јефтиније, пријатељ ми је рекао да му су шишање хтјели да напалате 15 евра, па је отишао тамо гдје је девет евра".

У Сабору су посланици одговорили гувернеру, "лако је причати некоме ко има 5.000 евра плату ономе ко има 800". Тако гувернер предвиђа да рецесије неће бити, а ко издржи, издржи, преноси б92.

(Б92)