МАЊЕ ПУТНИКА, МАЊЕ ЛИНИЈА, МАЊЕ РАДНИКА :: Semberija INFO ::

 

МАЊЕ ПУТНИКА, МАЊЕ ЛИНИЈА, МАЊЕ РАДНИКА


Пандемија корона вируса паркирала је аутобусе у марту прошле године, због чега су путовања у сусједне земље и даље у Европу једно вријеме била немогућа. На прсте једне руке се, каже директор предузећа ,, Семберија транспорт“ Пантелија Митровић, могу набројати линије које уназад годину дана саобраћају, јер путника због короне готово да није било.
 
Аутобуски саобраћај се помало враћа у нормалу, али у аутопревозничком предузећу ,,Семберија транспорт“ кажу да више ништа није као прије.
 
-Цијела прошла година је била катастрофална! Фрапирајући податак је и тај да је у првих шест мјесеци ове године приход мањи,  него у истом периоду прошле године. У односу на 2019. годину приходи су  смањени за чак 80 одсто“, наводи Пантелија Митровић, подсјећајући да је прошле године, од средине марта до почетка јуна, превоз аутобусима био у потпуности стопиран, ниједна карта није продата, те да је изгубљени приход био ненадокнадив.
 
Ипак, како каже, крајем јуна 2020., с ублажавањем епидемиолошких мјера, све се помало закотрљало, па је на бијељинској аутобуској станици успостављена веза с неким од пријашњих одредишта.

Аутобуси ,,Семберија транспорта“ почели су свакодневно, у јутарњим сатима, да возе за Београд и Нови Сад. У јуну прошле године, чим су Аустрија и Њемачка дозволиле прелазак границе оним нашим грађанима који имаму пребивалиште у тим земљама, аутобуси су почели да возе линије Бијељина-Беч и Бијељина-Берлин. Када је дозвољен превоз путника, њихов број у аутобусима био је ограничен на максимално 50 одсто попуњености, а сада то ограничење више није на снази. 
 
-Прије пандемије корона вируса у току дана имали смо два пута поласке за Нови Сад, а за Београд три пута. Сада наши аутобуси возе једном дневно за Нови Сад и за Београд, три пута седмично за Беч и једном седмично за Берлин. Од обуставе у марту прошле године, нисмо успоставили везе с нашим пријашњим одредиштима Бања Луком, Сарајевом и Источним Сарајевом- нема довољно путника“, каже Пантелија Митровић.
 
Назире ли се свјетло на крају тунела?

Корона вирус и, као посљедица, препоруке и одлуке Штаба за ванредне ситуације, значајно су утицали на дјелатност путничког превоза и проузроковале им озбиљне проблеме. Путнички превоз једна је од најугроженијих дјелатности у корона кризи којој се крај не назире.

-Ситуација је, заиста, тешка, а да није било помоћи са републичког и локалног нивоа била би много критичнија. Влада РС нам је током прошле године помогла уплатом минималних плата и доприноса за април, мај и јун. Што се тиче помоћи Владе РС за ову годину, очекујемо ових дана рјешење да одобре минималне плате и доприносе за све раднике за јануар, фебруар, март и април“, наводи Митровић вид помоћи који је ово предузеће добило с републичког нивоа.
 
Кад је ријеч о помоћи с локалног нивоа, она се састојала у субвенцији превоза ученика.

-Град Бијељина је прошле године донио одлуку о субвенцији превоза ученика која је износила 30 марака по ученику за сваки мјесец, а исплата је била редовна“, истиче Митровић, који каже да без тога не би могли опстати.



Од укупно 35 аутобуса, колико их има ,,Семберија транспорт“, тренутно их ради само шест. Од септембра до осмог јуна, када је завршена настава, превозили су ученике путнике. За превоз ученика користили су 11 аутобуса, а остаће угашени до почетка нове школске године.

,,Семберија транспорт“ тренутно ради с малим капацитетом, пандемија је зауставила развој и планиране инвестиције. Смањен је и број радника.

-Преполовљен је број радника. Тренутно су запослена 43 радника, а прије короне их је било 85“, прецизира Митровић, оцјењујући да је ово најтежи период у историји ,,Семберија транспорта“, предузећа које је, да подсјетимо,  добитник признања Привредне коморе РС за најуспјешније предузеће у области саобраћаја за 2003. годину, као и бројних прознања и захвалница многих привредних колектива и организација.

До корона кризе ,,Семберија транспорт“ се кретала узлазном линијом. Ширили су мрежу линија, осавремењавали превозне капацитете, повећавали број аутобуса, ширили мрежу туристичких агенција, а у складу са тим растао је и број запослених. Са ,,Семберија транспортом“ Бијељина и Семберија не само да су постали ближи Европи, него у правом смислу ријечи и њен дио.

-Данас нам је теже, него те 2001. године када смо извршили приватизацију,  сада смо испод нивоа на ком је фирма била прије 20 година и као да те протекле двије деценије рада и развоја није постојало“, каже Пантелија Митровић.
 
Сезона је годишњих одмора

Прошле године, баш у вријеме када су у ,,Семберија транспорту“ очекивали повећан приход због годишњих одмора и превоза путника на море у Црну Гору и на друге дестинације, све је стало. Тада су затворили и туристичку агенцију, а остала је затворена до недавно.

-Почиње сезона годишњих одмора, људи су жељни путовања. Очекујемо да ће сад кад се заврши школа у Аустрији и Њемачкој, наши људи који живе и раде у тим земљама, у већем броју доћи у родни крај, те да ће се тако повећати и број путника на линијама Бијељина-Беч и Бијељина–Берлин. Од сезонских линија за Црну Гору, такође, очекујемо неки приход. Током јула и августа возићемо од Бијељине до Бара, три пута седмично, а поласци са станице у Бијељини биће у 20 часова. Поласци из Бијељине (за Херцег Нови, Тиват, Будву, Пераст, Сутоморе и Бар) биће понедјељком, сриједом и петком, а повратак уторком, четвртком и суботом“, најављује Митровић.

Семберија инфо