Вучић: Сачуваћемо манастире на Космету :: Semberija INFO ::

 

Вучић: Сачуваћемо манастире на Космету


ДИМИТРОВГРАД - Предсједник Србије Александар Вучић данас је, послије посјете манастиру Поганово гдје је разговарао са владиком Василијем и свештенством, изјавио да није прочитао најновији нон-пејпер о аутономији сјевера самопроглашеног Косова и да о нечему што није видио не жели да се изјашњава, а када су у питању захтјеви Приштине у вези са српским манастирима каже да „ћемо их сачувати“.

- Нека они раде свој посао, ми ћемо наш - рекао је Вучић упитан да прокоментарише захтјеве Приштине  која тражи да се са Унескове листе угрожених споменика скину четири српске светиње  - Пећка Патријаршија, манастири Високи Дечани и Грачаница и Црква Богородице Љевишке.

На питање да ли га то плаши, каже да га не плаши, али да га брине.

- Не плаши ме ништа, али ме брине, борићемо се и сачуваћемо Дечане, Грачаницу, Богородицу Љевишку, Бањску, Пећку Патријаршију и све друге наше манастире - рекао је Вучић за ТВ Пинк.

У манастиру Поганово је, каже, разговарао са свештенством и владиком Василијем и додао: ”Мало ћемо им помоћи”, а поменуо је и путеве.

Портал "Албанијан пост" објавио је нон-пејпер који говори о садржају предстојећег првог састанка Вучића и премијера самопроглашеног Косова Аљбина Куртија, који би, наводно, требало да се одржи у јуну у Паризу.

Тај нон-пејпер у једној од главних тачака предвиђа стварање аутономије за сјевер Косова са проширеном самоуправом и са сопственим институцијама.

У овом новом нон-пејперу је прецизирано не само вријеме састанка, него и теме и циљеви нове рунде преговора, који је пројектован као завршница која би требало да траје до фебруара 2022. године. Све би требало да се конкретизује до коначног споразума у ограниченим временским оквирима од око годину дана, а све то се врши уз подршку ЕУ и САД, преноси "Косово онлајн".

Друга тачка предвиђена наводним њемачко-француским документом је статус српских цркава, односно да ће СПЦ бити призната, њена имовина биће неприкосновена и уживаће привилегован статус, а заштићена подручја треба да укључују више од 40 цркава и културних знаменитости.

Документом је предвиђено да се Србија сложи са косовском пријавом за чланство у међународним институцијама.

Истакнуто је да ће "Србија и Косово поштовати суверенитет на својим територијама".

Потписивање овог документа значило би промену устава и у Приштини и у Београду, а затим и међусобно признавање након уставних и територијалних преуређења.

Танјуг / Срна / Глас Српске